Наша електронна адреса: niva.vn.ua@gmail.com


Перейти к другим интервью


Пропонуємо вашій увазі матеріал, який присвячено дню народження видатного українського гравця і тренера Віктора Степановича Жиліна. 9 січня йому би виповнилось 89 років...
Народився у 1923 році у місті Таганрог. З дитинства захоплювався грою в футбол і в решті решт досягнув неабияких висот, ставши кращим бомбардиром київського "Динамо", у складі якого провів 97 матчів. Далі був "Зеніт", за який він в одному сезоні забив 12 голів і став улюбленцем вибагливих ленінградських глядачів. Потім школа тренерів. Команди "Чорноморець", "Металург" Запоріжжя, "Спартак" Івано-Франківськ та інші…
Для вінницького вболівальника ця футбольна постать цікава тим, що саме Віктор Жилін у далекому 1958 році був старшим тренером новоствореного вінницького "Локомотиву" і досягнув з нашою командою неабияких успіхів. Передусім, перемогу в чемпіонаті УССР, яку він здобув у якості тренера у віці 36 років.
Серед відомих футбольних особистостей, які грали під орудою Віктора Степановича, значаться такі імена, як Віктор Прокопенко, Валерій Поркуян, Семен Альтман, Євген Котельников, Леонід Буряк та інші...
Жилін тренував майже весь відпущений йому вік, майже все життя віддавши футболу. Причому, навіть у такому поважному віці, як 79 років він досягав неабияких успіхів. Саме тоді в 2002 році він вивів "Систему-Борекс" у першу лігу.
Помер Віктор Степанович Жилін на 87 році життя, але залишилась пам'ять про нього і небагаточисельні матеріали - фотографії, інтерв’ю, одне з яких ми вам і пропонуємо:

Жилін з тих фахівців, що не особливо дарують журналістів. Видимо, є на те причини. Але він виявився прекрасним співрозмовником. Ерудований, з міцною пам'яттю, загалом, просто знахідка для журналістів, що пишуть на футбольну тематику. Віктор Степанович у нашому футболі - явище унікальне. У житті його було чимало цікавого, але і повчального, як вважає Жилін, не менше.

"Після одного з програшів "Крильцям" Лермана, Дашкова, Виньковатова і мене... заслали на гауптвахту"

- Віктор Степанович, чи була у вас якась хлоп'яча мрія?
- Мрія моя завжди була зв'язана з футболом. Родом я з Таганрога. Батько - військовий, був важко поранений у Першій світовій, мама - лікар, померла вона при моєму народженні. Батько, який дуже переживав її смерть, виїхав у Донбас, а я залишився на піклуванні бабусі моєї, Матрьони Лук'янівни. Великого вибору тоді не було, тому, як і сусідські хлопчиська, захопився футболом. Коли деякі прийоми в мене стали виходити, був прийнятий у спортивну школу "Крылья Советов" при місцевому авіазаводі. Потім - війна, життя в окупованому Таганрозі.
Серйозно продовжив займатися футболом після Перемоги, з 1945-го. Багато чого в нас не було, а от гра, що бере за душу, - була. Ажіотаж навколо футболу був неймовірний. Чи ледве не кожне місто вважало свою команду найдужчої, лише по якомусь непорозумінню не стало поки першої в країні. Під час проходження військової служби я дебютував у воронезькому "Динамо". Генерал, начальник обласної міліції, був великий болільник. Восени 46-го поїхали ми в Москву на матч першості Росії. Відразу після гри вийшли на тренування футболісти київського "Динамо", що готувалися до двобою з московськими одноклубниками. До мене підійшли тренери українського клуба Михайло Бутусов і Костянтин Щегодський - знамениті на всю країну форварди довоєнного часу, гравці збірної СРСР. "Хочеш у Києві грати?" - запитують. Я зрадів: "Хто ж не хоче грати в такій сильній команді?!" З Воронежа я поїхав відразу в Одесу, на тренувальний збір київського "Динамо". Познайомився з одноклубниками, став входити в курс справи.

- У складі київського клубу грало тоді чимало відомих гравців. Але і серед них зіркою був легендарний Пеку - Петро Дементьєв...
- З'явився він у складі "Динамо" за запрошенням Бутусова, обоє адже - ленінградці. До речі, діяли ми в зв'язуванні на правому фланзі: Дементьєв грав інсайдом, а я - крайнім нападаючим. За час наших спільних виступів намагався багато чого перейняти, він адже був не тільки кращим "технарем" країни, але і неперевершеним футбольним стратегом, прекрасно орієнтувався в будь-якій ігровій ситуації. Петрові Трохимовичу (так шанобливо називали Дементьєва в команді) дозволялось діяти на полі усе, що йому забажається. Знайде, бувало, місце більш вільніше і йде з м'ячем на захисника, роблячи облудні рухи вліво-вправо, - той, зрозуміло, йому в такт "танцює". А Дементьєв прикриє м'яч корпусом та й рвонеться різко убік, а суперник, що м'яча не бачить, що є духу - за Пекою... А м'яч-те на місці залишився! Дементьєв різко розвертається, підбирає "кулька", і - шлях до воріт відкритий. Цирк на полі! Десятки тисяч болільників просто зі сміху падають! Через пару хвилин Дементьєв міг повторити свій "ілюзіон" знову, у репертуарі в нього була безліч усяких штучок. Але забавляв він стадіон не просто так, а завжди з користю для команди. Великий був гравець!
Пеку був майстром по розіграшах не тільки на футбольному полі. Якось перед початком матчу він, скориставшись відсутністю персоналу в санчастині, переодягся лікарем, вийшов на територію стадіону і покликав двох стражів порядку, які несли там службу: "Товариші, погроза епідемії! Усім міліціонерам наказано терміново пройти медичне обстеження!" У санчастині він попросив їх роздягнутися, уклав на кушетки і попросив пару хвилин зачекати. А сам зняв медичний халат, знайшов чергового офіцера і звернувся до нього: "Поки ви тут несете службу, деякі ваші несвідомі колеги охолоджуються в санчастині!" Картину, що чекала підоспілий наряд, можна собі представити, як і реакцію на неї!

- З якими клубами були в київського "Динамо" самі принципові відносини?
- У кожнім двобої приходилося викладатися цілком, адже у вищій лізі, що складалася усього з 11-14 команд, усі суперники були дуже сильними. Цікаво, хоча і важко, було суперничати з ЦДКА, московським "Динамо", де виступали по-справжньому яскраві особистості. У "команді лейтенантів" грали Бобрів, Дьомін, Миколаїв, Федотов, Гринін, їхню гру в атаці тоді угадати було неможливе. Одночасно виступаючи в одній команді, кожний з них забив більш 100 голів у чемпіонатах Радянського Союзу. Унікальний випадок, що може ніколи не повторитися!
Відносини з московським "Динамо" були більш лояльними, адже наші команди належали до одного спортивного суспільства... Але в 48-м вийшло так, що ми допомогли армійцям перемогти в першості, відібравши одне очко в "Динамо". Зате "виправилися" у наступному сезоні, сенсаційно обігравши непереможний ЦДКА з рахунком 3:2, і не де-небудь, а в Золотоглавої! Чемпіонами СРСР після цього стали динамівці Москви.
А сутужніше всього нам було грати з куйбишевськими "Крилами Порад", що прославилися своєю "бетонною" обороною, "волзькою засувкою". Після однієї з ігор з "Крильцями", де і нам не удалося домогтися перемоги, чотирьох чоловік - Лермана, Дашкова, Виньковатова і мене... заслали на гауптвахту. Відразу після цього був двобій з командою Василя Сталіна - ВВС. Син "батька народів" тоді особисто приїхав на гру, відвідавши перед двобоєм першого секретаря КПУ Микиту Хрущова, і похвалилися: "Мої льотчики від вашого "Динамо" сьогодні каменю на камені не залишать!" Слухи про це дійшли і до нас... Знаєте, покарання гауптвахтою подіяло! Ми розгромили ВВС із рахунком 5:1. Добре пам'ятаю, що болільники, від яких нічого ніколи не сховаєш, кричали нам із трибун: "Молодці, хлопці! На "губі" відпочивайте тепер перед кожною грою!"

"Динамівський тренер Олег Ошенков вважав, що травмовані футболісти відпрацьований матеріал"

- Який з ваших голів запам'ятався більше всього?
- Узагалі ж будь-якому гравцю дорогий кожен гол. Думаю, найкрасивіший я забив тбіліському "Динамо": після довгої передачі з флангу удалося з лету, як говорять футболісти, "зняти павутину". Гол - одна коротка мить, а спогад про нього може жити в тобі все життя.

- Як склалася ваша подальша кар'єра?
- У Єревані в 1950-м року я одержав важку травму, не грав більш півроку. Думали, що я вже не зможу повернутися у футбол, пропонували перемінити професію чи, принаймні, команду. Поїхав в Одесу лікуватися. Приймав бруди, різні процедури і - прочухався, став почувати себе набагато краще. Там же, в Одесі, на турнірі профспілкових команд я познайомився з Юрієм Войновим, з іншими відомими людьми. У підсумку мене запросили відразу до двох команд вищої ліги - "Зеніт" і московське "Торпедо". Я дав згоду Володимирові Мошкаркину, торпедовскому тренеру, на переїзд у столицю. Поїхав, подивився квартиру, одержав піднімальні.
Але зненацька справа придбала крутий оборот. Я в той час працював в ОТК на київському заводі "Арсенал", підприємстві оборонного відомства. Отож, директор заводу повідомив, що мене викликає в Москву заступник міністра оборонної промисловості. Оформили мені відрядження, узяли квитки. Як я і припускав, розмова стосувався переходу в ленінградський клуб. Я не давав згоди на перехід у "Зеніт". Пояснив, що вже підписав папери. Наступного дня приходить запрошення на прийом до міністра "оборонки". Бачу, справа серйозніше, ніж я міг собі представити... Чи жарт - сталінські часи! Заходжу в кабінет. Міністр - маленький такий, лисий, рухливий, різкий, у вираженнях не соромиться. На столі - телефони прямого урядового зв'язку... "Так ти що, - говорить, - не хочеш у город Леніна їхати, колиски нашої революції?!"
Коли я спробував виправдуватися, міністр прошипів, дивлячись мені прямо в очі: "Ти хоч розумієш, що я з тобою можу зробити ?.. У нас на півночі є такі підземні заводи, з яких не повертаються. Про тебе, друг мій, навік забудуть! Якщо зараз не даси згоду на перехід у "Зеніт", я зараз же, на твоїх очах підписую наказ, і ти їдеш... Набагато далі Ленінграда!" Довелося підкоритися...
"Зеніт" був міцною командою, у свій час ленінградці взяли Кубок країни. Крім кращого на той час воротаря країни Леоніда Іванова, було там чимало й інших сильних гравців. Пішла гра й у мене. А киян у цей рік тільки що очолив Олег Ошенков, з ним команда ожила. З'явився в складі Голуб’єв, що "убив" мене в ленінградському матчі. Однак трапилося так, що саме мій гол дозволив обіграти динамівців. У Києві нам удалося устояти, і "Зеніт" виявився на сходинку вище в турнірній таблиці.
- І ви знову повернулися в динамівський клуб...
- Це повернення дуже мене обрадувало. Було радісне відчуття своєї команди - воно знайомо кожному гравцю, та й дружина моя, Марія Миколаївна, працювала в Києві, в органах, тому поміняти свою роботу не могла. Але радість виявилася недовгою: після повернення удалося відіграти тільки перше коло, і знову травма! Так і проходив на милицях до кінця чемпіонату... Ошенков, видимо, порахував, що все інше, крім турнірних цілей, до справи не відноситься, а ті, хто попадав на тривалий час у лазарет, - відпрацьований матеріал...

Гравці "Локомотива" жили в... звичайному купейному вагоні"

- Але ваша професійна тренерська кар'єра з 1958 року зв'язана з Вінницею.
- Спогади про це місто самі теплі, адже там почалася моя кар'єру тренера. Ініціатором створення "Локомотива" був знаменитий стахановець, а тоді - начальник Південно-Західної залізниці Петро Кривоносий. Довелося переглянути абсолютно всі київські команди, адже в кожній з них були дуже перспективні хлопці. Передбачалося, що "Локомотив" буде представляти столицю України, але федерація не дала згоди на київську прописку цього колективу, оскільки столицю України представляли в чемпіонаті СРСР уже кілька команд майстрів. Порахували, що для Києва цього досить.
Федерація давала "добро" на участь нової команди в першості Радянського Союзу за умови, що "місце дислокації" буде змінено. Вибір припав на Вінницю. У перший склад "Локомотива" увійшли молоді і технічні гравці не старше 20 років. Знаєте, які люди грали в тій команді? Валя Трояновський, Толік Олександров, Женя Снитко, Міша Петров, Боря Липський, Толік Молотай, Вітя Юн Чень-ян, Женя Котельников. Трохи пізніше прийшли Шинкаренко, Гарик Балакін, Крощенко, Востров... Було з ким працювати! Про ту команду згадують дотепер...

- А як у побутовому плані? Труднощів напевно вистачало...
- Суцільна романтика! Знаєте, з назвою ми потрапили в крапку: "Локомотив" цілком відповідав своїй залізничній назві. Гравці жили в... звичайному купейному вагоні - і житло, і засіб пересування одночасно. Будинок на колесах у буквальному значенні. Доставивши своїх "постояльців" у чергове місто для проведення календарного матчу, воно з новим тепловозом через кілька годин відвозив команду вже по новому футбольному маршруті. А їздили-то адже по всьому Радянському Союзі - від Прибалтики до Далекого Сходу! У першому для себе чемпіонаті виступили успішно - третє місце, а суперники, між іншим, були більш досвідченими і дуже непоступливими.

- Віктор Степанович, зізнайтеся, серед гравців мазунчики у вас були?
- Як же без них? Наприклад, Толік Олександров, нині покійний... Болільники кликали його Моторолер - за матч міг такий кілометраж накрутити!.. А після гри - ні натяку на утому! Дійсний капітан, заводило, усе вмів робити на полі. А Валя Трояновський, якого стільки разів відправляли в київське "Динамо" і назад приймали "на перевиховання"? Усі фахівці визнавали, що по своїм даним він повинний грати в збірній Союзу, однак не брали через причину, відому багатьом. У "Локомотив" він потрапив у 18 років, але технікою перевершував усіх. Колись лівофлангове зв'язування київського "Динамо" Трояновський-Лобановський були зразком ігрового взаєморозуміння - спиною почували один одного! А мазунчиком для тренера може бути тільки той, хто усього себе віддає грі. Команда мала свій почерк, і кожний з футболістів був кумиром визначеної частини болільників.
Звичайно, нинішній футбол вже інший. Після війни адже багато чого не було, а от футбол, що бере за душу, був. Ніяких розмов про гроші, контракти, преміальних. Знаєте, як "спонсорувались" перемоги? Після першості 1959 року гравці "Локомотива" були "нагороджені" простенькими костюмами вартістю в 400 карбованців (40 карбованців після грошової реформи. - Авт.). Правда, потім керування залізниці видало ще премію по 500 карбованців.

"Перед поїздкою у Швецію усім футболістам "Локомотива"закупили однакові костюми і жовті туфлі"

- "Локомотив", як відомо, виявився однієї з деяких радянських команд, якій було дозволено заглянути поверх "залізної завіси". Що за кордоном вас здивувало найбільше?
- Цей виїзд - явище для того часу неординарне, перше наше знайомство зі світом капіталізму. Перед поїздкою у Швецію команду ґрунтовно "освітили" в органах, у результаті чого залишилися вдома кілька людей, у тому числі Вітя Юнь Чен-ян, наш стрижневий захисник. Щоб не вдарити в бруд обличчям перед Європою, нам усім закупили перед поїздкою однакові костюми і жовті туфлі. Вражень було безліч! Рівень життя шведів був таким, що нікому з нас і не снилося. Нам усі обіцяли комунізм - так там він був уже давно, але, напевно, крутіший! Жили в столиці - Стокгольмі. Приймали нас дуже тепло. Загалом, усе було схоже на казку...
Тоді, у самий розпал шпіономанії, замість другого тренера нас усюди супроводжував співробітник посольства: "Товариші, ви прибули в країну з найвищим рівнем життя на планеті. Прошу бути особливо пильними, не виключені політичні провокації. Помніть, що ви - представники Країни Порад. Знаходячись у магазинах, речі не торкати, а якщо взяли, то їх потрібно обов'язково купити".
Після матчів зустрічалися з простими трудівниками, що усі допитувались, яке ж насправді життя в Радянському Союзі. Пропаганда працювала адже в обидва боки. Так, наприклад, під час знаменитого турне московського "Динамо" у Великобританію, тамтешні газети писали про те, що у футбол у СРСР "грати робітникам іноді дозволяється, але лише вночі, після робочої зміни"...

- Важко було грати на шведській землі?
- Наші футболісти, що називається, за явною перевагою обіграли місцеві команди "Норчепінг", "Хальсберг", "Эскільстуна" і "Стокгольм" із загальним рахунком у чотирьох зустрічах 27:9! Ігри викликали великий інтерес, особливо багато народу було на матчі із самої серйозної із чотирьох команд - "Норчепінгом", одним з лідерів чемпіонату Швеції. Нам вдалося виграти - 4:1. А команди - так собі. Пам'ятаю, гра з "Норчепінгом" проходила в дощ, на бігових доріжках води - по щиколотку. А спробували хлопці на полі - газон без єдиної калюжі! Після гри в роздягальню прийшли болільники, щось навперебій говорили, жали руки. Підійшли до Борі Липського, якому в тій зустрічі удалося три м'ячі забити, і усе викрикували: "Нордаль! Нордаль!" Наш перекладач пояснив: "Говорять, ваш Боб і зовні, і манерою гри - вилитий футбольний кумир шведів!"

"Підібрати гарних гравців - це ще не створити гарну команду"

- Що допомогло вам у 1961-м року перемогти бразильців?
- Той матч залишиться в історії "Локомотива" надовго. Виступ в СРСР був в розкладі світового турне "Мадурейри", у ході якого вона перемогла національні збірні декількох країн. Спочатку Вінниця не входила в розпорядок зустрічей бразильців, але в них було "вікно" перед зустріччю з київським "Динамо", і чарівники м'яча вирішили використовувати цей час для розвідки боєм. Перед грою ми знали лише те, що "Мадурейра" не схожа на жодного з наших попередніх суперників. Уперше побачили легендарних бразильців одночасно з глядачами, що переповнили трибуни стадіону. Перед початком зустрічі, на розминці, я звернув увагу Толіка Мелена і Жені Котельникова на дивну техніку, з яким "приручав" м'яч їхній гравець Освальдо, чудовий майстер, що виступав у національній збірній Бразилії разом з Пеле, Вавой, Гарринчей і іншими найяскравішими зірками світового рівня. "Вживу" такого не бачив ніхто з нас ні до, ні після бразильської прем'єри: м'яч перекочувався з ноги на спину, на груди і назад, як заведений. Бачачи, як затримується м'яч на переніссі Освальдо, подумалося, що цей форвард може просто "заносити" подібним чином голи в наші ворота! Однак поступове хвилювання вляглося, і навпаки, з'явилося найсильніше бажання не уступити бразильцям, відчуття повної зосередженості. Напевно, у цьому ми і перевершували "Мадурейру", сенсаційно перемігши її з рахунком 4:2. Увечері відбулася дружня вечеря, на якому бразильці виразили щирий подив якістю гри "Локомотива" і зізналися, що недооцінили нас. Уночі ми відбули в Одесу на матч із "Чорноморцем", а на зворотному шляху в потязі слухали всією командою радіорепортаж про матч "Мадурейри" з київським "Динамо". Бразильці зуміли реабілітуватися, перемігши найсильнішу команду Союзу того ж 1961-го з рахунком 2:1, і не можна сказати, що такий підсумок якось здивував тих, хто бачив південноамериканців у справі. Наступні ігри "Мадурейри" з московським "Спартаком" і ленінградським "Зенітом" підтвердили високе ігрове мистецтво дійсних майстрів футболу. Таким чином, з радянських клубів здолати чарівників м’яча під час їхнього турне 1961 року в СРСР удалося лише футболістам вінницького "Локомотива"...

- Яким, з вашого погляду, повинен бути ідеальний тренер?
- Тренер - це насамперед забезпечення результату і нескінченна праця, спрямована на поліпшення командної гри. Дамоклів меч висить над ним постійно. Без досконального знання гри на цьому поприщі робити нічого. Плюс тонке знання життя, психології. Намацати доріжку до кожного гравця - справа непросте. Тут важливо знайти золоту середину: повага не терпить фамільярності, потрібно тонко почувати цю грань. Підібрати гарних гравців - це, як відомо, ще не створити гарну команду. Коли мова йде про яскраві індивідуальності, усяке порівняння безглузде. З тих, хто працював у київському "Динамо", найбільший слід, вважаю, залишили Маслов і Лобановський. В обох був характер не цукор, але ця їхня неповторність і вселяла повагу до них не тільки гравців, але і функціонерів. І Маслов і Лобановський здатні були йти всупереч усьому. Завдяки постійним міркуванням і практичним експериментам вони ясно відчували перспективу. Але недарма говорять, кому багато чого дано, з того багато чого і спроситься. Страждали вони від своєї "упертості" жорстоко, але всякий раз своєю завзятістю в досягненні мети змушували футбольну фортуну повертатися обличчям до київської команди.

Автор інтерв’ю невідомий…

Игорек (niva.vn.ua)

  • Hosted by BestHosting    (с)niva.vn.ua. При использовании любого рода материалов ссылка на сайт niva.vn.ua обязательна.
    Наш электронный адрес niva.vn.ua@gmail.com